23 11 2017 TOKAT HABERLER

Tokat'ta, işitme engelli Nisanur Korkmaz'la daha iyi iletişim kurmak için işaret dili öğrenen öğretmenler klip çekti. Tokat’ta Dedeli Mahallesinde ikamet eden İbrahim ve Kafiye Korkmaz çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Nisanur Korkmaz'la daha iyi iletişim kurmak için işaret dili öğrenen öğretmenler bir ilke daha imza attı. TOKİ Ortaokulunda çalışan öğretmenler kamera karşısına geçerek 'Benim adım öğretmen' parçasını işaret dili ile seslendirdi. Nisanur için işaret dilini öğrenen öğretmenlerin 24 Kasım öğretmenler günü öncesinde hazırladıkları klip sosyal medyada yoğun ilgi görmeye başladı. İlkokulu Tokat’ta okuyan Nisanur, Tokat'ta işitme engelliler ortaokulu olmadığı için eğitim ve öğretimine bir süre Amasya’da Lokman Hekim İşitme Engelliler Ortaokulunda yatılı olarak okumaya başlamıştı. Aile hasreti nedeniyle okula alışamayan Nisanur, Tokat'a dönerek TOKİ Orta Okulu 8. sınıfta eğitim ve öğretimine devam ederken, fedakâr öğretmenler Nisanur için Tokat Halk Eğitim Müdürlüğüne başvurarak işaret dili öğrenmişlerdi.

Tokat Meydan Çarşısında kış aylarında vitrinleri süsleyen pekmez, kış aylarında sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Anadolu'nun dört bir yanında farklı meyvelerden üretilen pekmez kış mevsiminde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendiren pekmez vücudun ısı dengesini sağlıyor. Soğuk havalarda vücudun direncini artırarak adeta bir kalkan görevi gören pekmezin ise birçok çeşidi var. Tokat Meydan Çarşısındaki iş yerinde 21 çeşit pekmez satışı yapan Ramis Sertoğlu, kış aylarında pekmezin vatandaşın sofrasında olmazsa olmazlar arasında yer aldığını söyledi.

Tokat'ta Vakıflar Genel Genel Müdürlüğü'nün el koyduğu, 400 Alevi köyünün bağlı olduğu Hubyar Sultan Tekkesi hakkında açılan tapu iptal davası Almus ilçesinde görüldü. Mahkeme Hubyar Sultan Tekkesi'nin tapusu yeniden Köy Muhtarlığına verdi. Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Hubyar Köyünde bulunan Hubyar Sultan Tekkesi'nin yıllardır devam eden tapu davası sonuçlandı. Köy halkından olan Temel ailesinin reisi Mustafa Temel, Sultan Abdülaziz'in tekkenin beratını 1872'de büyük dedesi Şeyh Hıdır'a vererek, 'koruyucu' ilan ettiğini savunarak, türbenin kendilerine ait olduğunu ileri sürdü. Mustafa Temel türbenin tapusunun kendilerine verilmesi isteyerek 2004 yılında Almus Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Açılan davaya ise köy tüzel kişiliği olarak muhtarlık müdahil olarak, türbenin köy muhtarlığına ait olduğunu belirtti. 12 yıl süren mülkiyet davasını köylüler kazandı. Ancak Temel ailesinin tekrar Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne başvurması üzerine tekkeye, Mart ayında Tokat Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından el konuldu. Bunun üzerine köylüler mahkemeye tapu iptal davası açtı. Almus Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmada verilen kararla Tekke, Cem evi ve eklentilerinin bulunduğu 128 ada 7 parsel sayılı yerle ilgili 7 Mart 2017 tarihli işlem iptal edildi. Tekke ve eklentilerinin yeniden Hubyar Köyü Muhtarlığı adına tescil edilmesine karar verildi.

SİVAS’ın Yıldızeli ilçesinde, arkadaşı Volkan Arslan'a motosikletiyle çarparak ölümüne neden olan kendisi de ağır yaralanan Ferhat Türk, 11 gündür tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Tokat kent merkezinde esnaf 30 yaşındaki Ferhat Türk, 12 Kasım'da Sivas-Tokat karayolu, Çamlıbel mevkisinde motosikletiyle seyir halindeyken yol kenarında geçişlerini görüntüleyen motosikletçi arkadaşı Volkan Arslan'a çarptı. Volkan Arslan kazada yaşamını yitirdi, ağır yaralanan Ferhat Türk ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye alındı. Hastanede 11 gündür yaşam mücadelesi veren Ferhat Türk, bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Türk'ün cenazesi otopsi işleminin ardından ailesine teslim edildi. Cenazesi memleketi Tokat’a gönderilen Türk, ikindi namazı sonrası toprağa verilecek.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma uygulamasının, "hususi" tescil edilen taşıtlarda zorunlu olmadığını bildirdi. Kanal 60 Sosyal Medya Hesaplar;

Instagram: https://www.instagram.com/kanal60tv/
Facebook : https://www.facebook.com/kanal60/
Twitter : https://twitter.com/kanal60official

Kanalımıza Abone Oldunuz mu ? https://www.youtube.com/c/Kanal60