9.5 Şiddetinde ve 10 Dakika süren Deprem | Gelmiş Geçmiş En Büyük Depremler

Dünya Tarihinde Kayıtlara Geçen En Büyük 12 Deprem
Merhaba Bilgeskop takipçileri… Yeni görüntülerle birlikteyiz. Sizin için dünyada kayda geçmiş en büyük depremleri derledik.
Depremler, çok kısa bir sürede öngörülemez ve büyük miktarda hasara neden olabilen doğanın en yıkıcı güçlerinden biridir. Binlerce insanın canına mal olabilen depremler, on binlerce insanı da evsiz bırakabilir.
Kabaca bugüne kadar kaydedilen en güçlü depremlerin %80'i Pasifik Ateş Çemberi'nin batı çevresini işaret eden Endonezya çevresindeki takımadalarda meydana geldi. Bu at nalı şeklindeki şerit, Avustralya’nın doğusundaki sular, Güneydoğu Asya’nın denizi, Çin ve Rusya kıyıları ve Amerika’nın batı sahilinden Alaska ve Şili’ye kadar uzanarak, kıvrılan bir alan.
Jeolojik bir gerçek olarak depremler, dünyanın doğal sismik aktiviteleridir. Dünyanın en aktif faylarından bazılarının üzerine kurulan şehirler, barajlar ve diğer yapılar tarihteki en ölümcül depremlere sahne oldu. Bu depremlerde ölen insanların tam sayısı bilinmese de on binlerle ifade ediliyor.
Teknik ve akademik anlamda modern deprem kayıtları 1900 yılında tutulmaya başlandı. Dünyadaki teknolojik gelişmelere göre tarihte kaydedilen en büyük deprem, 9.5 büyüklüğünde. Daha eski tarihlerde meydana gelen depremlerle ilgili tarihi kayıtlar olsa da, büyüklükleri ve şiddetleri bilinmiyor. Dini kitaplarda ve tarihi kayıtlarda dünyanın çeşitli bölgelerinde şehirleri yerle bir eden ve adeta “taş üstünde taş bırakmayan” depremlerden bahsediliyor.

Sizin için modern dünyanın kayıtlarına geçmiş en büyük depremleri derledik. Dünyada en büyük deprem nerede meydana geldi ve kaç kişi öldü? En büyük depremlerin büyüklüğü neydi? Cevaplarını almak için videomuzu sonuna kadar izlemelisiniz! Deprem tecrübelerinizi veya videomuzla ilgili değerlendirmelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.
İşte dünyanın en büyük 12 depremi…


Kanalımıza abone olmak için tıklayınız : https://bit.ly/2OPcOIK

#bilgeskop #ilginçvideolar #belgeseller #deprem #enbüyükdeprem