Ağrı'da Heyecanlandıran Keşif! "Nuh'un Gemisi" İlk Kez 3 Boyutlu Görüntülendi

Ağrı´nın Doğubeyazıt ilçesinde 1959 yılında keşfedilen gemi şeklindeki oluşumun, Yeni Zelandalı jeofizikçi John Larsen ile Amerikalı bilgisayar mühendisi ve arkeolog Andrew Jones tarafından ilk kez 3 boyutlu görüntülenmesi, gerçekliği asırlardır merak konusu olan Nuh´un Gemisi ile ilgili bilim dünyasında yeni bir kapı araladı.

Kutsal kitaplarda da varlığından söz edilen Nuh´un Gemisi, kimilerine göre bir efsane kimilerine göre gerçekliği kanıtlanmayı bekleyen bir olgu. Nuh´un Gemisi´ni ilk kez Harita Yüzbaşı İlhan Durupınar, 11 Eylül 1959 yılında Harita Genel Müdürlüğünde Doğubeyazıt haritası üzerinde çalışırken keşfetti.

İlk inceleme raporu gizemini koruyor

Bu keşfin ulusal gazete ve dergilerde yayımlanmasından 9 ay sonra askeri yönetimden gerekli izinleri alan dünyanın en önemli fotogrametri ve yer bilimcisi Ohio Üniversitesinden Prof. Dr. Arthur Brandenberger ile Washington Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsünden Dr. George Vandeman, İsveçli bir gazeteci ile Avrupalı 3 iş insanı, Kiliseler Birliği´nin finans desteğiyle Nuh´un Gemisi´ni incelemek için Doğubeyazıt´a geldi.

Heyet ve onlara başkanlık eden Durupınar, yaptıkları inceleme sırasında köylülerden, ekip biçtikleri bir tarlayken 1945 yılında bir toprak kayması sonucu bu şeklin ortaya çıktığını öğrendi.

Heyet, günler süren çalışmanın sonunda 8 sayfalık bir rapor hazırladı ancak Durupınar´a yarım sayfalık 'uyduruk' bir rapor verildi. Gemiden alınan parçaların laboratuvar sonuçları ise bir sır olarak kaldı.

Walt Disney´den yatırım talebi

Disneyland´ı 1955´te California´da hayata geçiren Walt Disney de bu keşiften etkilenenler arasındaydı. Farklı bir tema park için rotasını Doğubeyazıt´a çeviren Disney, Durupınar´a gönderdiği mektubunda bu bölgeye 50 milyon dolar değerinde yatırım yapmak istediğini belirtti.

Disney, mektubunda 'Nuh Peygamber, bütün dinlerin kabul ettiği bir peygamber. Ülkeniz bütün insanlığın ziyaret merkezi olur.' diyordu.

Fakat o tarihlerde Türkiye´nin içinde bulunduğu siyasal ve sosyal durum nedeniyle Disney´in hayali gerçekleşemedi.

Ara Güler ilk fotoğrafını yayımladı

Nuh´un Gemisi´nin ilk fotoğrafını çekme ve dünya kamuoyu ile paylaşma şerefi ise dünyaca ünlü foto muhabiri Ara Güler´e nasip oldu. Erzurum´daki 3. Ordu Komutanlığından kendisine tahsis edilen askeri uçakla gökyüzünden Nuh´un Gemisi´ni çeken Güler o anı yıllar sonra, 'Eğer bu, Nuh´un Gemisi´nin izi ise bu aşağıda Allah´ı görmek gibi bir şeydir.' diyerek tanımladı.

İlk bilimsel araştırma, keşfedilişinden 26 yıl sonra Erzurum Atatürk Üniversitesinden Dr. Salih Bayraktutan ile Amerika´nın en büyük yer ve uzay bilimleri araştırma merkezi olan California Üniversitesi bünyesindeki 'Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'ndan bilim insanları tarafından ortaklaşa yapıldı.

Başbakanlık desteğiyle gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda, yer altı radar görüntülerinde 'gemi gövdesi' ilk kez tespit edildi ve 80 sayfalık bilimsel rapor hazırlandı.

Raporda, 'Yer altında bulunan bu gövde için ´Gemi gövdesi değildir.´ denilemeyecek bulgular elde ettik. Bu yer altındaki kütlenin gemi olma ihtimali yüksektir. Kış gelmeden derinlemesine arkeolojik kazı çalışmalarının bir an önce başlatılması gerekmektedir.' denildi.

Hazırlanan raporun ardından daha detaylı çalışmalar yapılmasa da kutsal kitaplardaki ölçülere birebir uyan gemi izinin bulunduğu alan, Bayraktutan´ın girişimiyle 1. derece SİT alanı ilan edildi.
#NuhunGemisi #Ağrı #AğrıdaHeyecanlandıranKeşif #3BoyutluNuhunGemisi #AraGüler #WaltDisney

----------------------------------------------------------------------------------
Akşam TV Youtube Kanalına Abone Olmak İçin:
https://buff.ly/2uSW61F

AKŞAM STORY
https://buff.ly/2pVOLzI

ARABA PAZARI
https://buff.ly/2K1HViL

NESL-İ TARİH
https://buff.ly/30AUmrV

Bİ KONUŞALIM
https://buff.ly/2ZQD3mO

TARİHİ GÜN
https://buff.ly/30l5Dxe

BİR EFSANE OLMAK
https://buff.ly/2GiA9PR

GÖKÇE ANLATIYOR
https://buff.ly/30e0I0H

DOKTORUNUZ ANLATIYOR
https://buff.ly/2XaXPQy

GALAT-I MEŞHUR
https://buff.ly/2XV1qhn

Akşam TV Resmi Web Sitesi:
https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/

Akşam TV Sosyal Medya Hesapları:
Twitter: https://twitter.com/aksamwebtv
Instagram: https://www.instagram.com/aksamcomtv/
Facebook: https://www.facebook.com/aksamtv/