ARŞİV ODASI: Kenan Evren, 1981-1988 - BBC TÜRKÇE

12 Eylül darbesinin mimarı ve Türkiye'nin 7'nci cumhurbaşkanı Kenan Evren 98 yaşında öldü. Arşiv Odası'nda bu hafta, BBC Türkçe'nin radyo arşivinden bulabildiğimiz iki farklı kayıtla, siyaseti askerin yönettiği yıllara gidiyoruz.

Kenan Evren'le ilgili elimizdeki ilk kayıt, 12 Eylül darbesi ardından, 1981'de verdiği bir mülakattan. Diğeri ise, yıllar sonra, Cumhurbaşkanı sıfatıyla, 1988'de İngiltere'ye yaptığı resmi ziyaretten.

Türk Silahlı Kuvvetleri 12 Eylül 1980'de, yönetime el koyarak, Süleyman Demirel'in başbakanı olduğu hükümeti görevden aldı.

12 Eylül darbesi, 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının ardından, askerin yönetime yaptığı üçüncü açık müdahaleydi..

BBC Türkçe internet sayfası: http://www.bbc.co.uk/turkce
Facebook: http://facebook.com/bbcturkceservisi
Twitter: http://twitter.com/bbcturkce

ARŞİV ODASI

Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği programın ilk bölümü, BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da, 1976 yılından bir Zeki Müren söyleşisi ile başlamıştı.

2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.

O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor.

Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek.

Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.