Babil dizisi olay oldu

#babil #haitergenç #aslıenver

Merakla beklenen Babil dizisi ilk bölümü ile ekranlarda yerini aldı. Yayınlandığı saatlerde tüm Türkiye'yi ekrana kilitleyen Babil dizisine dair tüm detaylar.


Oyuncu kadrosuyla göz dolduran Babil dizisinin ilk bölümü bugün, Star TV’de yayınlandı. Başrollerinde Halit Ergenç, Ozan Güven, Aslı Enver, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu, Mesut Akusta gibi usta oyuncuların yer aldığı babil dizisinin konusu ne? Babil ne demek? İşte Babil dizisi hakkında bilinmesi gerekenler.BABİL DİZİSİNİN KONUSU NE?

Yapımcılığını Ay Yapım’ın üstlendiği, yönetmenliğini ise Uluç Bayraktar’ın yaptığı Babil dizisinin hikaye ve senaryosunu Nüket Bıçakçı ve Özlem Yücel kaleme aldı.

Dizide Halit Ergenç‘in canlandırdığı İrfan karakteri idealist bir ekonomi profesörüdür. İrfan’ın işten atılmasıyla beraber başına gelen kötülükler 7 yaşındaki oğlu Deniz’in (Beren Kasımoğulları) hastalanmasıyla iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. İrfan’ın karısı Eda’nın (Nur Fettahoğlu) çocukluk arkadaşları Egemen’den (Ozan Güven) yardım istemesiyle İrfan kendisini hayal bile edemeyeceği karanlık bir maceranın içinde bulur.


BABİL NE DEMEK?

Tarihi bir kent olan Babil, Milattan Önce 450’li yıllara dayanmaktadır. Babil, Mezopotamya’da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil‘in merkezi bugünkü Irak’ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Babil halkının büyük bir kısmını tarih boyunca çeşitli Sami asıllı halklar oluşturmuştur. Bölgede konuşulmuş en yaygın dil Akadca olmuş olmasına rağmen Sümerce dinsel dil olarak kullanılmıştır. Aramice ise ilerleyen yıllarda bölgenin lingua francası konumuna gelmiştir.


Başlangıçta Akad İmparatorluğu’nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehir iken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi tarafından kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri haline gelmiştir. Bu dönemden sonra tüm Güney Mezopotamya’ya Babil denilmeye başlanmış, devletin kutsal şehri Nippur olmuştur. Hammurabi’nin oğlu altında güçten düşen devlet uzun süre boyunca Asur, Kassit ve Elam egemenliği altında kalmıştır. Şehir Asurlular tarafından yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. MÖ 609-539 yılları arasında hüküm sürmüş Yeni Babil İmparatorluğu bağımsızlığını Asurlulardan Keldani Nebupolassar önderliğinde kazanmıştır. Bu devletinde çökmesi ile Babil şehri Ahameniş, Seleukos, Part, Roma ve Sasani egemenliği altında kalmıştır.

#magazin #birceakalay #ozangüven #nurfettahoğluGazeteMAG güncel magazin, haber, medya, müzik, kültür sanat, etkinlik, teknoloji, sağlık, kadın, moda, ve ilginç haberleri okuyabileceğiniz internet magazin haber gazetesi.