Dinmeyen Sızı 1944 Ahıska Sürgünü

"Dinmeyen Sızı: Sürgün" Ahıska sürgününün 75'inci yılında
Avrupa Türklüğü olarak acılarını paylaşıyoruz

14 Kasım 1944'te Sovyetler Birliğinin zalim lideri Stalin, Türkiye sınırına yakın bölge Ahıska'da yaşayan Türkleri birkaç saat içinde trenlere doldurarak sürgüne gönderdi.

Gürcistan'ın Türkiye sınırında yer alan Ahıska, 1828-1829 Osmanlı-Rus savaşının ardından imzalanan antlaşmayla Rusya'ya bırakıldı. Bölge, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyetler Birliği sınırları içinde kalan Gürcistan'a bağlandı.

Bu dönem, SSCB içindeki tüm Türk ve Müslüman topluluklar gibi Ahıska Türkleri için de acıların başlangıcı oldu. Ruslar adına 2. Dünya Savaşı'na katılan Ahıskalı Türkler, savaş bitip evlerine döndüklerinde inanamadıkları bir manzarayla karşılaştı.
Ahıska'da yaşayan 86 bin Türk ve Müslüman, dönemin SSCB Lideri Gaddar Josef Stalin'in kararıyla birkaç saat içinde Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a sürüldü. Trenlere doldurulan Ahıskalı Türklerin tüm eşyaları geride kaldı. Vagonlara üst üste bindirilen Ahıskalıların zorunlu yolculuğu bir aydan fazla sürdü. Gönderildikleri yere vardıklarında, yaklaşık 20 bin Ahıska Türkü, açlık, soğuk ve hastalık nedenleriyle hayatını kaybetmişti.

Sosyal Medya Hesaplarımız ;
Facebook : http://ow.ly/GmEX50uJhSV
Twitter : http://ow.ly/rlV650uJhVw
İnstagram : http://ow.ly/YfKn50uJhXQ
Youtube : http://ow.ly/kJF850uJi5W
internet : http://www.turkfederasyon.com/
Mail : [email protected]