Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt vefat etti (YAŞAR BÜYÜKANIT KİMDİR?) 21.11.2019 Perşembe

Bir süredir tedavi gören Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, sabah saatlerinde kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti. 79 yaşında vefat eden Büyükanıt'ın eşi Filiz Büyükanıt da 4 gün önce yaşamını yitirmişti. Yaşar Büyükanıt, rahatsızlığından dolayı eşinin cenaze törenine katılamamıştı. 79 yaşında hayata veda eden Büyükanıt'ın yaşamına yakından bakın...

1996'DA DİYARBAKIR'DA KOLORDU KOMUTANI OLDU

Yaşar Büyükanıt, 1940'ta İstanbul'da doğdu. Kara Harp Okulu'nun 1961 mezunlarından olan Büyükanıt, 1970'e kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yaptı. 1972'de Kara Harp Akademisi'ni bitirdi. Kuleli Askeri Lisesi ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı yaptı. Tümgeneral olarak Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerini yürüten Büyükanıt, 1996 yılında korgeneralliğe terfi ederek terörün en yoğun olduğu yıllarda Diyarbakır'daki 7. Kolordu Komutanlığı'na getirildi. Diyarbakırspor Taraftarlar Birliği’nin kurulmasına katkı sağladı. Zaman zaman takımın maçlarına da katılmasıyla dikkat çeken Büyükanıt, Diyarbakır'daki ihtiyaç sahibi hastalar için askeri hastaneleri harekete geçirmişti.

2008'DE GÜNEŞ HAREKATI'NA KOMUTA ETTİ

Orgeneral rütbesiyle Genelkurmay 2. Başkanı olan Büyükanıt, 1. Ordu Komutanlığı'nın ardından 2004'te Kara Kuvvetleri Komutanı, 2006'da Genelkurmay Başkanı atandı. Genelkurmay Başkanı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütüne karşı en kapsamlı sınır ötesi operasyonlarından Güneş Harekatı'nı yönetti.

GERİLİMLİ DÖNEMDE KOMUTANDI

Büyükanıt, siyasi ve askeri kurumlar arasında gerilimin yükseldiği bir dönemde silahlı kuvvetlerin başına geldi, 2008 Ağustos'una kadar Genekurmay Başkanlığı yaptı. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ardından 11. Cumhurbaşkanlığı için en güçlü aday AK Parti'nin destekleyeceği isimdi. Cumhuriyet mitingleri olarak bilinen gösterilerin yapıldığı, cumhurbaşkanı seçimini hedefleyen AK Parti karşıtı kulis ve kampanyaların olduğu bir dönemdi. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, "Laiklik ve demokrasiye sözde değil özde bağlılık" çıkışı yapmıştı. Ardından "27 Nisan E-Muhtırası" olarak bilinen açıklamayla hafızalara kazındı.

BÜYÜKANIT 27 NİSAN BİLDİRİSİ İLE AKILLARDA KALDI

27 Nisan 2007'de AK Parti'nin desteklediği Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 357 oy aldı. Aynı gece Büyükanıt yönetimindeki Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinde "laiklik karşıtı etkinliklerin vahim derecede arttığını" savunan o bildiriyi yayınlandı. Büyükanıt emekli olduktan 8 ay sonra bildiriyi kendisinin kaleme aldığını söylemişti.

AK Parti hükümeti 27 Nisan'daki bildiriyle gösterilen tavra net bir karşı duruş sergiledi. Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ı Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisine davet etti. 27 Nisan açıklamasından 6 gün sonra 4 Mayıs'ta Dolmabahçe'de Erdoğan, 1 saat 15 dakika boyunca Büyükanıt ile görüştü. Başbaşa görüşmenin içeriği açıklanmadı.

ORGENERAL BÜYÜKANIT 2008'DE EMEKLİ OLDU

Büyükanıt 30 Ağustos 2008'de yaş haddinden Genelkurmay Başkanlığı görevinden emekliye ayrıldı. Emekliliğinin ardından Beykent Üniversitesi'nde danışmanlık yaptı, üniversitenin stratejik araştırmalar merkezine katkıda bulundu.

EVLİ VE BİR ÇOCUK BABASIYDI

Filiz Büyükanıt ile evli olan Yaşar Büyükanıt bir çocuk sahibiydi.

CNN TÜRK YOUTUBE KANALINA ABONE OL ➤ https://bit.ly/2LzuZ1H

➤TÜM PROGRAM İÇERİKLERİ İÇİN: https://www.cnnturk.com/tv
http://twitter.com/cnnturk
https://twitter.com/cnnturkprogram
https://www.facebook.com/cnnturk
https://www.facebook.com/cnnturkprogr...
https://www.instagram.com/cnnturk
http://youtube.com/cnnturk

#Haber
#Sondakika
#YaşarBüyükanıt