İskandinavların Dünyadaki En Mutlu İnsanlar Olmasının 7 Sebebi

Nasıl Mutlu Olunur. İskandinav ülkelerinin yıllardır dünyada en mutlu insanlarının yaşadığı yerler listesinde üst sıralarda olduğunu biliyor muydunuz? Peki onları bu kadar mutlu kılan hayat felsefesi nedir? Ve bizim de dünyaya bakış açımızı değiştirebilir mi? Hadi İskandinav mutluluğunun temel unsurlarını birlikte keşfedelim!

Zaman Bilgileri:
Sisu ya da iç huzur ve gücün Fincesi 0:52
Lagom, ya da bir İsveçlinin ihtiyaç miktarı 2:00
Arbejdsglæde, ya da işinizi Danimarkalı gibi sevmek 3:51

Friluftsliv ya da Norveçlilerin Doğa Sevgisi 4:59
Gezelligheid ya da Felemenklerin yakınlığı sevmesi 6:03
Kalsarikanni ya da Finlilerden yeni rahatlama yolu 7:11
Gluggaveður ya da İzlanda iyimserliği 8:40

Müzik:
https://www.youtube.com/audiolibrary/music

Özet:
- Sisu, dayanıklılık ve cesaret anlamına geliyor ve gereksiz kelimelerle yoğun duygulardan kurtulmayı öğretiyor.
- İsveç’te, lagom dengeli bir hayat yaşamak için gerekli özel bir yetenektir. Bu hayat anlayışı, “kararında, ne az ne çok” olarak çevrilebilir.
- Danimarkalılar için en bilindik mutluluk kavramının adı arbejdsglæde. Basitçe anlatmak gerekirse bu, yaptığınız işten keyif alma yeteneği.
- Friluftsliv’in tüm felsefesi, doğada yalnız zaman geçirerek, kişinin gerçek benliğine dönmesi. Dışarıda zaman geçirirken başlıca göreviniz, kendinizi tüm koşuşturmacadan ve rutinden kurtarmak.
- Felemenkler, mutluluğun sevdiğiniz kişilerle birlikte olmaktan geçtiğine inanıyorlar. “Gezel” kelimesi eski bir dost veya yoldaşlık anlamına geliyor. “Gezellig” ise sıcak, güzel ve dostane olarak çevrilebilir
- Kalsarikanni, sarhoşdon olarak çevrilebilir. Anlamıysa, evde yalnızken içkinizin keyfini iç çamaşırlarınızla çıkarmak!
-İzlandalıların mutluluk için kendilerine has bir kelimesi var: Gluggaveður! Bu İzlanda kelimesi, sıcak bir fincan kahve ya da çayla pencerenin yanına oturduğunuzda, içerideki sıcaklıkta bulunmaktan mutluluk duyup dışarı çıkmayı istemediğinizde hissettiğiniz harika duyguyu tanımlıyor

________________________________

Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr