İslam Aleminin İlk Kıblesi: Mescid-i Aksa

İslam alemi için önemli ve kutsal olan Kubbet-üs Sahra’nın dış görüntüleri Ömer Döngeloğlu ile Sahur Vakti programının ‘İlk Kıblemiz Kudüs’ bölümünde izleyicilere aktarıldı.

Müslümanların yeryüzündeki 2. Haremi ve ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa oldukça görkemli bir yapıya sahip. Çevresi mukaddes kılınan mübarek alan, içerisinde Kubbet-ül Aksa, Kıble Cami, kubbeler, medreseler, şadırvanlar ve kuyularla adeta bir kompleks olma özelliği taşıyor.

İlk İslam eseri olan Kubbet-üs Sahra, Kaya Kubbesi olarak da biliniyor. Emevi Halifesi Abdulmelik Bin Mervan tarafından 691 yılında yaptırılan sekizgen şeklindeki bu mukaddes yapı altın bir kubbeyi bünyesinde barındırıyor. Peki Kubbet-üs Sahra’nın üzerinde ne yazıyor? Dünyada eşi benzeri olmayan Kubbet-üs Sahra’nın çinileri kim tarafından yaptırıldı?

Müslümanlar için oldukça değerli Beyt-ül Makdis’te Nebi Kubbesi de yer alıyor. İçinde namazgahın da bulunduğu bu değerli Nebi Kubbesi neden yaptırıldı? Rivayete göre Hz. Muhammed Beytül Makdis’e gelip burağını bağladı ve 124 bin peygambere namaz kıldırdı.

Hz. Muhammed’in Miraca yükseldiği yer neresi? Bu yerlerin tespiti kim tarafından, nasıl yapıldı? Hz. Muhammed’in yaşadığı dönemde Mescid-i Aksa ne durumdaydı? Hz. Ömer ve Kudüs’teki papaz arasında hangi diyalog geçti? Sorularının cevapları da Ömer Döngeloğlu ile Sahur Vakti programının ‘İlk Kıblemiz Kudüs’ bölümünde yanıt buluyor.

Alakalı haberler: