Koronavirüs'ün ortaya çıktığı kentte yaşayan Türk oyuncu Selçuk Ersoy, bölgede yaşananları anlattı

Koronavirüs nedeniyle ölü sayısının her geçen gün arttığı Çin'in Wuhan kentinde yaşayan Türk oyuncu Selçuk Ersoy, olağanüstü önlemlerin alındığını ancak bir ilaç bulunsa bile daha sonra bu ilaç bir işe yaramadığını söyledi.
31.01.2020 12:03 | Son Güncelleme: 31.01.2020 12:03

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle ölü sayısı her geçen gün artarken, bölgede yaşayan Mersinli dizi ve film oyuncusu Selçuk Ersoy, 13 milyon nüfusa sahip kent yaşayanlarından 8 milyon insanın yeni yıl nedeniyle dışarıda olması, şehri hayalet kentte çevirdiğini söyledi.

VİRÜSTEN ÖLEN KİŞİ SAYISI 170'E YÜKSELDİ

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeniyle ölü sayısı her geçen gün artıyor. Son bilgilere göre ölü sayısı 170'e yükselirken virüsün tespit edildiği vaka sayısı ise 8 bine kişiye ulaştığı ifade ediliyor. Farklı ülkeler Çin'in Wuhan kentindeki vatandaşlarını tahliye etmeye başlayacaklarını duyururken, 5 yıldır Çin'in Kumming şehrinde yaşayan Mersinli dizi ve film oyuncusu Selçuk Ersoy, ülkedeki koronavirüs kabusunu değerlendirdi.

Koronavirüs'ün ortaya çıktığı kentte yaşayan Türk oyuncu Selçuk Ersoy, bölgede yaşananları anlattı
"BİR İLAÇ BULUNSA BİLE İŞE YARAMIYOR"
Çin'de hastalıkla ilgili olağanüstü bir güvenlik önlemi alındığını belirten Ersoy, "Şu anda maskesiz dışarıya çıkmak yasak. Korona'ya kısaca RNA virüsü deniliyor. Diğer virüslerden farklı olarak çok çabuk şekilde mutasyon geçiriyor. Yani şu an bir ilaç bulunsa bile daha sonra bu ilaç bir işe yaramıyor. Öncelikle bir kuluçka süresi var bu yaklaşık 7 ile 24 gün arasında sürüyor. Birinden hastalık kaptığınızda 7 ile 14 gün arasında belirtiler başlıyor. Hastalık sayısı şu anda 8 bin civarında ölü sayısı ise 170'e ulaştı. Bu hastalıktan kurtulan kişi sayısı ise şu anda 130. Hastalık sayısı 4 gün önce 2 bin iken 4 gün sonra tam 4 katına çıktı" dedi.

Koronavirüs'ün ortaya çıktığı kentte yaşayan Türk oyuncu Selçuk Ersoy, bölgede yaşananları anlattı
"WUHAN PLAKALARINI GÖRÜNCE BİLE POLİSİ ARIYORLAR"
Hastalığın hızla yayılmasını yeni yıl nedeni ile yapılan seyahatlere bağlayan Ersoy, "Yaklaşık 1 milyar insan seyahat etti. Bu seyahatte insanlar hastalığı birbirine bulaştırdı. Gün geçtikçe de hastalık çoğalıyor. Şu anda gördüğümüz gibi sokaklar bomboş. Çin'de birçok şehirde şu anda toplu taşıma durdu. Wuhan yaklaşık 13 milyon nüfuslu bir şehir. Bunun yaklaşık 8 milyonu şu anda Wuhan'da değil. Birçok Wuhanlı kendi bölgelerine dönemiyor. Havaalanları, otobanlar, tren istasyonları kapalı. Bu insanlar şehirlerine dönemiyor. Aynı zamanda otellerde de kalamıyorlar. Benim olduğum şehirde insanlar Wuhan plakalarını gördükleri zaman polisi aramaya başladılar" diye konuştu.

Koronavirüs'ün ortaya çıktığı kentte yaşayan Türk oyuncu Selçuk Ersoy, bölgede yaşananları anlattı
"TÜRKLER DE ÜLKEYİ TERK ETTİ"
Çin'de bulunan birçok Türk vatandaşının ülkeyi terk ettiğinin kaydeden Ersoy, "Wuhan'daki Türklerin durumu nedir? diye soracak olursanız onların da yarın Türkiye'ye gönderilecekleri söyleniyor. Bu arada Çin'deki uçuşlar durmadı sadece Wuhan Havaalanı kapalı. Bunun dışında hastalık bir pazarda vahşi bir hayvanı yedikten sonra ortaya çıkıyor" ifadesini kullandı.

Koronavirüs'ün ortaya çıktığı kentte yaşayan Türk oyuncu Selçuk Ersoy, bölgede yaşananları anlattı Koronavirüs'ün ortaya çıktığı kentte yaşayan Türk oyuncu Selçuk Ersoy, bölgede yaşananları anlattı
Kaynak: DHA

Haber Videosu: Mersin 'koronavirüs'ün ortaya çıktığı kentte yaşayan türk oyuncu dha'ya konuştu
HABER YORUMLARI
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.