Libya Berlin Konferansı Sona Erdi: Katılan Ülkeler ve Konferansın Sonuçları

Libya Berlin Konferansı nedir? Libya Berlin Konferansı neden toplandı? Libya Berlin Konferansı kaç saat sürdü? Libya Berlin Konferansına hangi ülkeler katıldı? Libya Berlin Konferansı katılan ülkeler neler söyledi? Libya Berlin Konferansı çıkan sonuçlar ve yaptırımlar neler? Bundan sonra Libya'da neler olacak?

Libya Berlin Konferansı nedir?
Libya'nın toprak bütünlüğü ve kalıcı barış anlaşması için Libya'daki taraflar ile görüşüldü. Toplantıya 12 devlet ve uluslararası bazı katılımcılar katıldı.

Berlin Konferansı neden toplandı?

Alman hükümeti BM’nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile Eylül 2019’da bir araya gelerek Berlin’de uluslararası bir konferansın yapılması hususunda mutabakata vardı.

Libya Berlin Konferansına hangi ülkeler katıldı?
Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir'in yanı sıra BM, AB, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcileri katıldı. UMH Başbakanı Fayiz el Serrac ve Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri General Halife Hafter davet edildi.

Berlin Anlaşmasının Sonuçları
Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen uluslararası konferans sona erdi. Ev sahibi Almanya Başbakanı Angela Merkel, basın toplantısında sonuç bildirgesini açıklayarak tarafların kapsamlı bir plan üzerinde anlaştığını duyurdu.

Berlin Konferansı Sonuç Bildirgesi "Ateşkesin uygulanmasını kontrol edecek ve denetleyecek teknik komiteler kurması için BM'ye çağrıda bulunuyoruz. Merkezi ve sivil otoritenin kontrolünde birleşik bir Libya ulusal güvenlik sisteminin kurulmasını destekliyoruz. Libya'da tüm taraflara özgür, kapsayıcı ve adaletli seçimlerle geçiş sürecini sonlandırmaları için çağrı yapıyoruz. Ateşkesin başlamasından itibaren taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri çağrısında bulunuyoruz."

4 saati aşan Konferans'ın ardından açıklamalarda bulunan Angela Merkel, katılan tarafların ateşkes süresi boyunca Libya'daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durdurma taahhüdünde bulunduğunu duyurdu. Merkel, 5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşturulacağını ve isimlerin belirlendiğini açıkladı.

Merkel'in ardından söz alan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de taraflara üzerinde mutabık kalınan ateşkes ve silah ambargosuna uyma çağrısı yaptı. BM Genel Sekreteri, "Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik." ifadesini kullandı

Berlin Konferansında Kim Neler Söyledi?
İngiltere Başbakanı Boris Johnson: Vekalet savaşları sona ermeli
Temelde dış güçler tarafından yönetilen bir vekalet savaşı ile uğraşıyoruz. Bir tarafta Rusya ve Mısır, diğer tarafta Türkiye ve diğerleri var...Libya halkı yeterince acı çekti. Ülkenin artık ileri gitmesinin zamanı geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: "Trablus kentine Suriyeli ve yabancı savaşçıların getirilmesinin beni ne kadar endişelendirdiğini dile getirmek zorundayım. Bunun sona ermesi gerekiyor"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres: "Tüm ülkeyi saracak bir iç savaşı engellemek için şimdi acilen ve kararlı bir şekilde harekete geçmeliyiz"

Videodaki müzik:
Audionautix sanatçısının Assasins adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Sanatçı: http://audionautix.com/