Uğur Mumcu'nun PKK Hakkında Konuşması | En Sıradışı | 10 Ocak 2019

#ÜlkeTV #EnSıradışı

Turgay Güler'in moderatörlüğünde ekrana gelen En Sıradışı programında bu bölüm stüdyo konukları Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Takvim Gazetesi Yazarı Ekrem Kızıltaş ve 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek ile Almanya ve ABD’nin PKK’ya desteği, Bolton - Kalın görüşmesi, ABD’nin Ortadoğu planı ve Türkiye’ye yönelik saldırılar masaya yatırıldı.

Ekrem Kızıltaş, Uğur Mumcu’nun yıllar önce Almanya ile ilgili yaptığı açıklaması ve Türkiye Almanya ilişkileri hakkında “Dün gizli yapılan faaliyetlerin bugün son derece açık bir noktaya geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu konuşmanın belki dikkatimizi çeken tarafı her şeyin Almanya’ya yüklenmesi. Türkiye’nin Almanya ile münasebetleri bazen geriliyor, sıkıntı çekilen durumlar oluyor, bazen de çeşitli sebeplerle iki ülkenin birbirine duyduğu ihtiyaç dolayısıyla biraz hoş bir havaya bürünüyor fakat her defasında da Alman yetkililer Türkiye ile mutluluk belirten münasebetlerin herhangi bir yerine, olur olmaz yerlere ifade ve basın özgürlüğü, demokrasi konusunu sokma ihtiyacı hissediyorlar. Buradan da hareketle Almanya’nın bugünkü fiili durumda ABD ile olan mecburiyet ilişkilerini düşündüğümüzde sanki Almanya’nın da biraz bu tür desteklerinin arkasında Amerikan baskısı var mı sorusu önem taşıyor” açıklamasında bulundu.

Turgay Güler, ABD’nin Ortadoğu’daki planına değinerek “Ortadoğu’da kanamayan bir yer yok, her taraf kanıyor. Buradaki hikaye seküler hale getirdikleri PKK YPG terör örgütü alan açacak. Bu açtığı alana da İsrail yukarı doğru genişleyerek gelecek. Bolton, Pompeo geziyor, bir çözüm, bir yol bulmak adına oradan oraya koşuşturuyorlar. Mesele şu, bugün onların orada olması, bu planların gerçekleşmesi için yaptıkları o büyük planda Türkiye’nin işinin çoktan bitmiş olması, güçsüz bir hale gelmiş olması, parçalanmış olması gerekiyordu. Dolayısıyla burada adamların bütün planları tıkır tıkır işlemedi. Gezi olayında, 17 - 25 Aralık’ta, 15 Temmuz’da, ekonomik saldırılarla Türkiye’nin işi bitmiş olacaktı. Elini kolunu kaldırmaya mecali kalmayan bir Türkiye üzerinden planlarını işleteceklerdi ama öyle bir Türkiye yok, bütün planlar alt üst oldu” ifadelerini kullandı.

Programda Ekrem Kızıltaş ise, Fırat’ın doğusundaki harekatla ilgili olarak “Fırat’ın doğusundakiler rahat durmayacaklar. Çünkü o insanların orada kendi topraklarını korumaları diye bir şey söz konusu değil. Yerlerinden ettikleri insanların topraklarına konmuş birileri var, uluslararası birtakım hesapları yerine getirmek için oradalar ve oraların yerli halkı şu anda Türkiye sınırları içerisinde mülteci olarak yaşıyorlar. Türkiye’nin elinin en sağlam olduğu şeylerden biri bu” sözlerini dile getirdi.

Bizi takip edin;

Twitter : https://twitter.com/ulketv

İnstagram: https://www.instagram.com/ulketv

Facebook: https://www.facebook.com/ulketv

Alakalı haberler: